Nekustamā īpašuma pārdevēji, kuri par savu īpašumu vēlas saņemt vairāk nekā EUR 300 000, var piedzīvot ļoti zemu vai dažkārt pat neesošu interesi par savu īpašumu.

Lai gan pieprasījums pēc ekonomiskā segmenta ģimenes dzīvokļiem ir stabils un darījumi notiek, kā arī tie tiek finansēti no banku puses, premium klases privātmāju tirgū pārdevēju ekspektācijas ļoti izteikti var atšķirties no reālā tirgus pieprasījuma. Kopējais darījumu skaits, vērtējot «dārgās» privātmājas, pēdējās vasarās ir zems.

Visā Latvijā pēdējās vasaras periodā (01.06.19-01.09.19) ir reģistrēti tikai trīs darījumi vērtībā virs EUR 450 000. Divi no šiem darījumiem ir notikuši Mežaparkā un ir zināms, ka piedāvājumi tirgū ir atradušies samērā ilgi, savukārt trešais – Jūrmalā, Kāpu ielā. 2018. gada vasarā ir reģistrēti četri šādi darījumi, no kuriem pa vienam Katlakalnā un Jūrmalā, savukārt Rīgā notikuši divi darījumi.

Arī tādu privātmāju darījumu, kuru pirkuma summa sākas no EUR 300 000, šajā vasarā ir bijis maz. Šogad notikuši tikai 14 šādi darījumi, savukārt pagājušajā vasarā visā Latvijā tika reģistrēti 15 šāda mēroga pirkuma darījumi.

Lai saprastu, cik šie skaitļi ir mazi, var aplūkot populārākajos sludinājumu portālos un lielāko nekustamo īpašumu aģentūru mājaslapās izliktos piedāvājumus. Ļoti liela daļa šo piedāvājumu tirgū atrodas jau vairāk nekā gadu. Ņemot vērā, ka aizvadītajā karstajā vasaras sezonā premium segmenta privātmāju īpašumiem virs EUR 300 000 reģistrēti tikai 14 darījumi, ar tendenci darījumu skaitam samazināties, lielākā daļa šobrīd piedāvājumā esošo īpašumu vai nu netiks pārdota, vai arī piedzīvos ļoti būtiskus cenas samazinājumus. Līdz ar to ekskluzīvās privātmājas bieži vien nākas pārdot ar zaudējumiem attiecībā pret iepriekšējo iegādes summu vai ieguldījumiem.

Šīs situācijas cēloņi, visdrīzāk, saistīti ar to nozaru un procesu apkarošanu, kas veicinājis šī segmenta līdzšinējo attīstību. Uzturēšanās atļauju iegūšana Latvijā kopš 2014. gada ir kļuvusi krietni sarežģītāka un mazāk populāra kā iepriekš. Pēdējā laikā arī naudas izcelsmes pierādīšana kļuvusi sarežģītāka, kas attiecīgajā segmentā darījumus jau pie tā zemā pieprasījuma dažkārt padara neiespējamus.

Šāda pieprasījuma un piedāvājuma nesabalansētība norāda uz to, ka, ja šāds īpašums jāpārdod, tā cena jāizvēlas ļoti racionāli un vēlams, piesaistot profesionāli, kas veic padziļinātu analīzi. Droši rēķināties ar ātru darījumu var tikai tie, kuru īpašums atrodas pieprasītā lokācijā, ir lieliskā stāvoklī, ir racionāls un viegli uzturams.

Dati par Zemesgrāmatā reģistrētajiem darījumiem uz pirkuma līguma pamata (īpašumi, kas sastāv no viena dzīvokļa mājas un zemes) atrodami Cenubanka.lv.

www.db.lv