Mājoklis ir viena no cilvēka galvenajām nepieciešamībām. Īre arvien biežāk ir, nevis tikai pagaidu risinājums, kad savu mājokli iegādāties vēl nav iespējams, bet arī ilgtermiņa dzīvesveida sastāvdaļa, cilvēku dzīvesveidam paliekot arvien mobilākam. Uzsākot īres attiecības, nepieciešams ņemt vērā vairākus nozīmīgus aspektus, lai ikdiena būtu paredzama un droša.

Vispirms jāsāk ar kopējo izmaksu apzināšanu. Īres maksa parasti ir tikai viena no ikdienas tēriņu pozīcijām. Papildus tam bieži vien ir jāmaksā par komunālajiem pakalpojumiem, apsaimniekošanu, apsardzes abonementu un tamlīdzīgiem pakalpojumiem. Ir svarīgi visas šīs pozīcijas apzināties un ņemt vērā, izskatot gan vasaras, gan ziemas pakalpojumu rēķinus.

Kad izmaksas ir saprotamas un ir skaidrs, ka īpašumu varēsiet atļauties uzturēt gan vasarā, gan ziemā, var ķerties pie nākamo jautājumu izskatīšanas. Personīgie finanšu konsultanti bieži definē, ka viena trešdaļa no mēneša ienākumiem ir maksimums, ko ieteicams tērēt mājokļa īrei un tai piesaistīto maksājumu veikšanai.

Uzsākot īres attiecības, visbiežāk tiek iemaksāta pirmā mēneša īres maksa un drošības depozīts. Šīs abas pozīcijas tiek skaidri definētas īres līgumā. Drošības depozīts visbiežāk ir 1-2 mēnešu īres maksas apmērā. Jo bagātīgāk aprīkots un vērtīgāks īpašums, jo šī summa var būt augstāka.

Drošības depozīts pēc īres termiņa beigām tiek vai nu atgriezts īrniekam, vai arī par to tiek segti īrnieka radītie zaudējumi, ja cietusi īpašuma kvalitāte. Lai gan pašsaprotami, tomēr ļoti daudzi joprojām mēdz pieļaut šo kļūdu – naudu īpašniekam maksā tikai pēc īres līguma parakstīšanas. Ja drošības depozīts vai īres maksa tiek iekasēta skaidras naudas veidā, jums jāsaņem kvīts vai tamlīdzīgs apstiprinājums, ka maksājumu esat veicis. Nekautrējieties izīrētājam palūgt īpašumtiesības apliecinošus dokumentus, lai būtu drošs, ka persona ir tiesīga jums īpašumu izīrēt.

Kā īres termiņš visbiežāk tiek izvēlēts viena gada periods. Ja vēlaties īres līgumu lauzt ātrāk, tas jādara saskaņā ar īres līgumā noteikto īres līguma laušanas kārtību. Laušanas kārtība katrā gadījumā var atšķirties, taču konceptuāli visbiežāk ir sastopami šādi īres attiecību laušanas scenāriji:

1. Īres līgumu var lauzt, brīdinot vienu vai divus mēnešus iepriekš, bez soda sankcijām;

2. Īres līgumu var lauzt vienu vai divus mēnešus iepriekš, taču priekšlaicīgi pārtraucot īres attiecības tiek zaudēts iemaksātais drošības depozīts;

3. Īres līgums ir nelaužams un īres maksa jāmaksā līdz nolīgtā termiņa beigām.

Jāapzinās, ka tikpat uzmanīgi, cik izvērtēsiet potenciālo īres īpašumu, izīrētais vai viņa nolīgtais pārstāvis vērtēs arī jūs. Īpašniekam ir svarīgi, lai īrnieks ir uzticams un rūpīgs pret īpašumu, ar stabiliem un pietiekošiem ienākumiem. Nejūtieties pārsteigti, kad tiek uzdoti jautājumi par nodarbošanos un ienākumu apmēru. Tas nozīmē, ka Jūs tiekat uztverts pietiekoši nopietni un īpašnieks vēlas drošas un pietiekoši ilgas īres attiecības.

Mājokļa īrēšana ir lielisks veids, kā izbaudīt dzīvi dažādās lokācijās, īpašumu veidos un platībās. Secīgi īrējot dažādus, savstarpēji atšķirīgus īpašumus, varat nonākt arī pie drošas atbildes par to, kādu mājokli sev vēlaties iegādāties ilgtermiņam.

www.db.lv